Czy umiesz gwizdać, Joanno?

Reżyseria: Anna Przygoda, Tomasz Kowol

Teatr Lalek Guliwer

Opis spektaklu
Familijny spektakl „Czy umiesz gwizdać, Joanno?” to sceniczna adaptacja książki Ulfa Starka. Z inicjatywy dwójki aktorów Teatru Lalek Guliwer, Anny Przygody i Tomasza Kowola, opowieść napisana przez jednego z najbardziej cenionych szwedzkich autorów literatury dla dzieci, została przeniesiona na teatralne deski.

- Bertil bardzo chciałby mieć dziadka. Ulf zna miejsce, gdzie dziadków jest pełno. Zabiera Bertila do domu starców, gdzie Bertil poznaje pewnego staruszka – tak zaczyna się historia o międzypokoleniowej przyjaźni dużego i małego człowieka w familijnym przedstawieniu „Czy umiesz gwizdać , Joanno?”.

W kameralnym spektaklu na dwójkę aktorów poznajemy historię spotkania, które przeradza się w pełną przygód przyjaźń. "Czy umiesz gwizdać, Joanno?" to mądra opowieść o potrzebie bliskości, starości, czerpaniu z życia ale i smutnych, lecz pięknych pożegnaniach. W tej wyjątkowej opowieści zwykłe chwile radości i skromne szaleństwa sprawiają, że świat wokół bohaterów nabiera barw, a kiedy nadchodzi czas rozstania, pozostają wspomnienia. Wspomnienia o tym, jak fajnie razem puszczać latawce, uczyć się gwizdać, wspinać się na drzewa i rwać czereśnie.
Działająca na wyobraźnię scenografia kreuje wiele światów przy użyciu prostych, ale bardzo pomysłowych elementów. W spektaklu aktorzy wykorzystują 3 rodzaje lalek: kukły, rękawiczki i tintamareski.
Tintamareska to lalka, która potrafi mówić, wytykać język, szczerzyć zęby i zrobić każdą minę - to wyjątkowa technika lalkarska łącząca twarz aktora z lalkowym tułowiem. Spektakl w swojej formie przypomina estetykę komiksową.
Przedstawienie familijne dla widzów od 5 roku życia.

Książka "Czy umiesz gwizdać, Joanno?" z ilustracjami Anny Höglund ukazała się w Szwecji w 1992.
W Polsce książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Zakamarki w 2008 roku w tłumaczeniu Katarzyny Skalskiej.

Informacje o twórcach:

Ulf Stark (1944-2017) – niezwykle ceniony i lubiany szwedzki autor książek dla dzieci i młodzieży.
W swoich książkach często powraca do własnego dzieciństwa, wplatając wyraźne wątki autobiograficzne. Niejednokrotnie bohaterem jego opowieści jest mały Ulf otoczony rodziną złożoną z taty – dentysty, mamy – gospodyni domowej, trudnego w pożyciu starszego brata oraz mieszkających na wyspie: dziadka, który zawzięcie wykopuje kamienie w ogródku, i babci, która przesiaduje w fotelu, patrząc w dal.


Anna Przygoda - absolwentka Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Półfinalistka 33 Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, stypendystka Prezydenta Miasta Białegostoku w programie „Młodzi Twórcy”. Obecnie aktorka Teatru Lalek Guliwer w Warszawie.

Tomasz Kowol - absolwent PWST we Wrocławiu. W latach 2004-2007 aktor w Teatrze Groteska w Krakowie. Od 2007 roku aktor w Teatrze Guliwer w Warszawie. Aktor filmowy. Reżyser koncertów finałowych festiwalu FAMA w Świnoujściu 2006-2008. Muzyk, kompozytor muzyki do spektakli. Gitarzysta w zespole Winylove. Współtwórca kabaretu Tagor. Pomysłodawca i twórca spektaklu "Jak działa odkurzacz". Animator kultury, konferansjer. Lektor.

Aleksandra Starzyńska - absolwentka Wydziału Scenografii warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, autorka kostiumów i scenografii zarówno w teatrze dramatycznym, jak i lalkowym. Laureatka wielu nagród m.in.:
2017 r. - udział w wystawie "Coming out- najlepsze dyplomy ASP" i Nagroda Redakcji Teatru Telewizji Polskiej za dyplom magisterski tam prezentowany
2018 r. - nagroda dodatkowa komisji artystycznej na festiwalu Klasyka żywa dla Aleksandry Starzyńskiej za scenografię spektaklu "Przygody Pędrka Wyrzutka" Stefana Themersona, reż. Ewa Maria Wolska, Teatr „Pinokio” w Łodzi
2018 r. - Złota Maska za najlepszą scenografię w sezonie 2017/2018 dla Aleksandry Starzyńskiej za spektakl „Przygody Pędrka Wyrzutka” Stefana Themersona na scenie Teatru Pinokio w Łodzi
2018 r. - Wyróżnienie w Konkursie o Nagrodę Scenograficzną im. Jerzego Moskala 2018 w kategorii realizacja za spektakl "Przygody Pędrka Wyrzutka"
2018r. - Nagroda Sekcji Scenografów ZASP im. Andrzeja Pronaszki przyznawana debiutującym scenografom za realizację spektaklu „Przygody Pędrka Wyrzutka”
2019 r. - Nagroda im. Leona Schillera
Obsada

Anna Przygoda
Tomasz Kowol

Inni realizatorzy

autor: Ulf Stark
przekład: Katarzyna Skalska
adaptacja: Anna Przygoda i Tomasz Kowol
muzyka: Tomasz Kowol
scenografia: Aleksandra Starzyńska
asystentka scenografki: Marta Piotrowska
projekcje multimedialne: Aleksandra Ołdak

Recenzje
Dziadek na czereśni
Informacje

czas trwania: 45 minut

grupa wiekowa: dzieci

scenografia: Aleksandra Starzyńska

muzyka: Tomasz Kowol

data premiery: 24 stycznia 2020

miejsce premiery: Teatr Lalek Guliwer w Warszawie

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies)