1 września TEATR POLSKA po raz dziesiąty ruszy w teatralny objazd!

Na 70 scenach domów kultury odbędą się 173 pokazy zarekomendowanych do objazdów spektakli. Od 1 września do 30 listopada po Polsce podróżować będzie 20 przedstawień, które powstały w teatrach publicznych, instytucjonalnych i w zespołach prowadzonych przez organizacje pozarządowe. Przedstawienia, wybrane spośród ponad 100 zgłoszeń przez Komisję Artystyczną, odzwierciedlają barwność i różnorodność polskiego teatru. Dają możliwość zapoznania się z trendami artystycznymi oraz zetknięcia z produkcjami o rozbudowanej formie, z teatrem tańca albo nowym cyrkiem. Wśród spektakli zaproszonych do objazdu znajdują się propozycje dla dzieci, młodzieży i dorosłych, które różni stylistyka, ale łączy wysoka jakość artystyczna.

Podczas dziesięciu lat trwania programu z możliwości zobaczenia spektakli skorzystało ponad 250 tys. widzów z 451 miejscowości. Odbyło się ponad 1,5 tys. pokazów, a znacznej części z nich towarzyszyły spotkania z artystami, warsztaty i działania edukacyjne. To największy w Polsce program, który propaguje teatr na taką skalę.

– U podstaw objazdów Reduty w latach 20-tych XX wieku leżała idea upowszechniania teatruprzypomina Dorota Buchwald, dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, organizatora programu. – Tworząc TEATR POLSKA inspirowaliśmy się takim podejściem, które zbliża teatr do widza i pozwala na spotkanie nawet w tak niecodziennych przestrzeniach, jak sala szkolna, hala sportowa czy wiejska remiza. Od dziesięciu lat obserwujemy, że zapotrzebowanie na kontakt z teatrem nie maleje, a w niektórych miejscach przyjazd TEATRU POLSKA wpisał się już na stałe w lokalny harmonogram wydarzeń kulturalnych – dodaje.

Z okazji jubileuszowej edycji, w ramach współpracy Instytutu Teatralnego z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, w domach kultury posiadających kino cyfrowe odbędą się także pokazy ekranizacji młodej polskiej dramaturgii z cyklu Teatroteka WFDiF.

Program TEATR POLSKA organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ma na celu ułatwienie dostępu do oferty teatralnej mieszkańcom miejscowości oddalonych od teatru instytucjonalnego. Wspiera także teatry, które mają możliwość pokazania swoich spektakli i działań edukacyjnych przed nową publicznością. Program istnieje od 2009 roku, a inspiracją do jego powstania były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Redutę Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały mieszkańcom małych miejscowości najważniejsze osiągnięcia kultury polskiej tamtego okresu.

Targi Sztuki 2024

Zapraszamy na Targi Sztuki w dniach 14-15 maja :)

Ogłaszamy TEATR POLSKA 2024

Już po raz 16 #jedziemyzteatrem, zapraszamy teatry do zgłaszania spektakli :)

Ogłaszamy dofinansowania

Zespół Sterujący ds. finansowych przyznał dofinansowania dla 15 spektakli, które ruszą w trasę podczas jubileuszowej 15 edycji programu.

Werdykt TEATR POLSKA 2023

Znamy Finalistów 15. edycji programu Teatr Polska.

Targi Sztuki 2023

Zapraszamy na Targi Sztuki w dniach 23-24 maja :)

Nowy termin werdyktu

8 maja 2023 to dzień ogłoszenia wyników :)

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies)